I mandags var jeg så heldig at møde nogle af fremtidens tysklærere.
Fedt, at der stadig er nogen, der vil være tysklærere. Jubiiiiiii 🙂
Jeg var på VIA University College i Aarhus, hvor jeg mødte den fantastiske underviser Juljana Gjata Hjorth Jacobsen og en større gruppe af hendes lige så fantastiske tyskstuderende.
Da min workshop om ordforråd var færdig, snakkede jeg med de studerende om musik i tyskundervisningen. Vi snakkede bl.a. om, at der er en stor gruppe elever, der har lettere ved at huske udtale og ordforråd, hvis de har hørt og måske endda sunget ordene. Ikke kun elever med ordblindhed har gavn af at høre tyske ord mange gange – det er en gevinst for alle elever.
Tysk musik: AnnenMayKantereit
Alle, der har deltaget i mine workshops ved, at jeg har en forkærlighed for AnnenMayKantereit, fordi deres dækningsgrad er så høj og fordi forsangeren synger ret tydeligt. Prøv f.eks. “Es ist Abend”, “Du bist anders” eller “Ich gehe heute nicht mehr tanzen“.
Tysk musik: Munich Supercrew
Men i mandags kom vi til at tale om Munich Supercrew. En af de studerende havde inddraget dem med succes i sin praktik, så dem vil jeg gerne reklamere for her.
Munich Supercrew laver sange og materialer til mennesker, der er ved at lære tysk – og de gør det godt.
Tjek f.eks. denne video til emnet ”Kleider”
Find deres materialer til sangen her.
Eller min favorit – denne video til et forløb om ”Heimat”.
Find deres materialer til sangen her.
Heimat ?
Nysgerrig på et forløb om Heimat. Glæd dig til årskursus for tysklærere i gymnasiet torsdag, d. 6. november. Vi ses 😊
Er du interesseret i DERDIEDAS ?
Modtag nyhedsbrev på mail, når der er nyt på derdiedas.dk


